Kuidas kontaktläätsesid õigesti hooldada?

 

Läätsed prillide asendajana või alternatiivse valikuna parandavad oluliselt elukvaliteeti. Selleks, et nägemine püsiks terav ning silmad terved ja värsked, on aga väga tähtis läätsehoolduse ABC-st kinni pidada. Lensor.eu tuletab meelde kõige olulisemad läätsede hooldamise reeglid, kui oled valinud kandmiseks kahenädalased või kuuajalised läätsed.


Pese käed alati eriti hoolikalt

Enne läätsede silma panemist või silmast välja võtmist pese käed alati erilise hoolega. Kätele koguneb pidevalt mikroobe, mida me küll ei näe, kuid mis silma sattudes võivad põhjustada silmaärritust ja tõsisemaidki probleeme.

Pane läätsed silma enne meiki ja võta välja enne meigi eemaldamist

Et läätsed ei puutuks kokku kosmeetikaga, pane läätsed silma enne, kui alustad meigi tegemist ning võta välja enne, kui meigi eemaldad. Ole ettevaatlik pikendavate ripsmetuššidega, mille kiust koosnevad tükid võivad kergesti silma minna. Samuti võiks pigem vältida veekindlaid ripsmetušše, mis võivad pehme kontaktläätse pinnale jätta plekke, mis ei tule enam maha.

Sulge spreide kasutamise ajal silmad

Juukselaki, kuivšampooni, lõhnade jt pihustatavate ilutoodete lenduvad osakesed võivad läätse pinnale püsivaid sadestusi tekitada, seega kasuta neid pigem enne läätsede silmapanekut. Kui pihustad mis tahes spreid sel ajal, kui läätsed on silmas, siis sulge kõigepealt silmad, seejärel kasuta pihustatavat toodet ning oota mõned sekundid, enne kui oma silmad avad. Kui kasutad erinevaid aerosoole väga tihti, siis soovitame kasutada kuuajaliste läätsede asemel pigem ühepäevaseid, sest need viskad päeva lõpus ära ning järgmisel hommikul paned silma täiesti uued ja puhtad läätsed.

Puhasta nii läätsed kui ka konteiner

Kahenädalased, kuuajalised ning pikema kandmisajaga läätsed tuleb iga kord pärast silmast välja võtmist läätsevedelikuga puhastada ja loputada. Alati, kui võtad kontaktläätsed konteinerist välja, tee puhtaks ka konteineri sisu ja lase sellel korralikult kuivada. Bakterid kogunevad tasapisi ka läätsekonteinerisse, paraku ka antibakteriaalsesse. Ära unusta, et vähemalt kord kuus tuleb võtta kasutusele uus konteiner ning kindlasti tuleb muretseda uus konteiner igale läätsepaarile.

Ära riski oma silmade tervisega

Ära kunagi kasuta läätsesid ega läätsede hooldusvedelikke kauem, kui nende kasutusaeg ette näeb. Ükski lääts ega läätsehooldustoode ei ole pärast kehtivusaja lõppu enam piisavalt hügieeniline. Läätsevedelikku ei tohi kasutada korduvalt. Pärast läätsede konteinerist välja võtmist vala kasutatud vedelik ära ning puhasta konteiner põhjalikult. Samuti pea meeles, et läätsesid ei tohi loputada tavalises vees ega üheski teises vedelikus peale selleks ettenähtud läätsevedeliku.

Järgi alati hügieenireegleid ja oma optometristi soovitusi ning naudi mugavamat elu kontaktläätsedega.