Meelita oma laps lugema

  1. Kui sa aitad oma lastel muuta lugemine naudinguks, on see üks tähtsamaid asju, mida sa vanemana saad talle anda ja selle poole püüdlemine on väärt kogu seda aega ning energiat, mis selleks kulub.
  2. Lapsed õpivad lugemisoskust küll koolis, kuid tihti seostavad nad lugemist töö, mitte naudinguga. Selle tulemusel kaotavad nad kire raamatute vastu. Kuid just nimelt see kirg- uudishimu ja huvi-  on nurgakivi selleks, et kasutada lugemist ja sellega seotud oskusi edukalt päriselus.
  3. Parim viis julgustada oma lapsi raamatuid armstama on lugeda neile valjult ette ning mida varem sellega alustada, seda parem. Isegi paarikuune beebi oskab vaadata pilte ja kuulata sinu häält.
  4. Muuda raamatute ettelugemise aeg sinu ja lapse eriliseks ajaks, mil sa saad nautida lugu ilma televisiooni või telefonide segamiseta. Sa võid avastada, et hästi kirjutatud lasteraamatud on samasugused maisupalad sulle endalegi, nagu nad sinu lastele on.
  5. Ära unusta võtmast aega selleks, et isegi kui su lapsed oskavad juba ise lugeda, loe neile ikka valjusti ette. Sel ajal julgusta neid, et nemad ka sulle vahel ette loeksid. Selline jagatud lugemine tugevdab su laste huvi raamatute vastu.
  6. Kui kodus su ümber on raamatud, ajakirjad, ajalehed, aitab see lastel näha, kui lihtsalt on lugemine osa igapäevaelu rutiinist. Sinu enda pidev lugemine ja selle nautimine tugevdab veelgi seda arusaama.
  7. Kui su lapsed on väga väikesed, on hea idee alustada nende jaoks koduraamatukoguga, isegi juhul, kui selleks on planeeritud vaid riiul-kaks. Vaata, et ka kõige väiksematele lastele on mõned neile eakohased raamatud vabalt kättesaadavad.
  8. Lase eakohaseid raamatuid kasutada isegi väikelastel. Lubades pisikestel katsuda, nuusutada, isegi maitsta, lased sa neil tekitada raamatutega oma tugeva suhte.
  9. Nii kuidas sina raamatutesse suhtud, mõjutab lõpuks see ka sinu laste suhtumist raamatutesse. Lapsed imiteerivad käitumist: kui sina eeskujuna naudid lugemist ja hoolitsed raamatute eest austusega, siis väga suure tõenäosusega teevad nemad samamoodi.
  10. Kui sa neile valjult ette loed, vali raamatud, mis teile mõlemale meeldiksid.  Kui raamat tundub mingil põhjusel ebameeldiv, pane see ära ja tee uus valik. Üks soovitus on jälgida, missugused raamatud saavad lastekirjanduse auhindu. Paljudes lasteraamatukogudes on soovitusriiulid, mida lugeda soovitatakse- ühesõnaga on võimalik saada päris palju abi ja nõuandeid raamatuvaliku jaoks.
  11. Kui su lapsed on kooliaealised, pea meeles, et kooliraamatukogu on suurepärane kõikide teadmiste ja erinevate materjalide allikas. Julgusta oma lapsi, et nad tooksid kooliraamatukogust koju raamatuid, mis oleksid nii meelelahutuseks kui ka õpingute toetuseks mõeldud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga